News

Zakaz reklamy junkfoodu

Cem Özdemir, minister wyżywienia i rolnictwa z Partii Zielonych to bez wątpienia jedna z ciekawszych postaci niemieckiej polityki. Syn rolnika i krawcowej, emigrantów z Turcji jest od lat jednym z największych krytyków Erdogana w Niemczech, jest też jednym z nielicznych którzy od lat należą do przeciwników Putina. W 2014 roku zamieścił na Youtube film na którym widać było w tle, rosnący na jego balkonie krzaczek marihuany. Pytany o to, odpowiedział, że to „delikatne, polityczne oświadczenie” (legalizacja konopi to jeden z punków umowy koalicyjnej obecnej koalicji rządowej).

Share

Vegxit. Kryzys żywnościowy w Wlk. Brytanii

Wzrost cen żywności jest w Wlk. Brytanii największy od 45 lat i wynosi 16,7 % w ciagu ostatniego roku. A do tego żywność jest nie tylko droga, jest jej po prostu za mało. Puste półki i limity w zakupie warzyw w supermarketach. W Tesco i Aldi do trzech sztuk pomidorów, papryki i ogórków; sieć Asda prócz wymienionych ograniczyła również zakup sałaty i mieszanek sałat, brokułów, kalafiorów i malin do trzech opakowań na klienta.

Share

Rekordowa kara za zarażenie salmonellą

Skandaliczne, wielokrotne łamanie przepisów sanitarnych w fabryce płatków Kelogs, jest symptomem o wiele poważniejszego problemu, jaki toczy światowy system żywnościowy. Żywność nie jest produktem jak każdy inny, jest podstawowym prawem człowieka, nierozłącznym od prawa do życia.

Share

W Deutche Bahn bez maseczki

Od 2 lutego podróżni w Niemczech mogą korzystać z autobusów i pociągów na terenie całych Niemiec bez maseczki. Wcześniej bez maseczek jeździli mieszkańcy kilku landów m.in Szlezwik-Holsztyn, od 2 lutego nakaz został zniesiony na poziomie federalnym.
Pisałem o absurdzie do jakiego dochodzi w pociągu jadącym przez Hamburg (maseczki obowiązkowe) i Szlezwik-Holsztyn (maseczki nieobowiązkowe), gdzie podróżni właściwie powinni byli między stacjami nakładać i zdejmować maseczki

Share

Klasowa kontrola biletów

Do Hamburga jeżdżę co kilka tygodni i spośród różnych atrakcji pamiętam oddziały prewencji na stacjach S- i U- Bahny, w dniu derbów Hamburga ale nie kontrolerów biletowych. Zdaniem t-online.de, jednego z największych niemieckich portali (coś jak onet) informacyjnych, zdarzają się całe grupy, nierzadko agresywnych kotrolerów na przystankach i dworcach, szczególnie w biedniejszych dzielnicach Hamburga
Heike Sudmann z Die Linke, posłanka do parlamentu krajowego w Hamburgu, krytykuje

Share

Wódeczka na telefon

Hiszpańska firma Glovo, zajmująca się dostarczaniem jedzenia na zamówienie, już w dziesięciu miastach w Polsce dostarcza również alkohol. Wystarczy kliknąć na stronie z dostawą alkoholi, że ma się 28 lat i można zamawiać wódkę czystą, kolorową, wina, piwa, pełny asortyment.
W Polsce jest ponad 120 tysięcy punktów sprzedaży alkoholu, dochodzi teraz do tego kolejnych kilka tysięcy kurierów Glovo (w 2021 to było 5000 w 86 miastach), zapewne niedługo z podobną ofertą dołączą UberEats i Pyszne.pl.
Firmy delivery odnotowały ogromny wzrost obrotów w pandemii i teraz zapewne udziałowcy i zarządy zechcą utrzymać ten poziom sprzedaży i zysku, co nie jest łatwe gdy z jednej strony coraz więcej Polaków oszczędza i ogranicza “jedzenie na mieście” a z drugiej klienci wrócili do lokali. Sprzedaż alkoholu wydaje się tu całkiem rozsądnym i sensownym rozwiązaniem pokazującym nam też czym jest eksternalizacja kosztów.

Share

Pierwszy bezmięsny w Dreznie

W sobotę 7 stycznia w na Bischofsweg w drezdeńskiej dzielnicy Neustadt został otwarty pierwszy w Saksonii w południowo-wschodnich Niemczech,, sklep bez-mięsny “Die Vegane Fleischerei”, otwarty przez czterech wspólników.
„Die Vegane Fleischerei” podaje, że 70 procent sprzedawanych przez produktów produkuje samodzielnie, a pozostałe 30 procent kupuje na zewnątrz, głownie wegański ser.

Share

Plaga Nutrii w Hamburgu

Harburg Ratusz. Zamknięte stare wejście do metra

Nutria jest gatunkiem rodzimym dla Ameryki południowej. W Europie ich dzika populacja wywodzi się od zwierząt z hodowli futerkowych. Są gatunkiem inwazyjnym. Jeśli nie w całej Europie to na pewno w Hamburgu.
Mieszkańcy Hamburga skarzą się na plagę dzikich nutrii, szczególnie w południowej części miasta, dzielnicach Bergedorf i Harburg. Będę się uważniej rozglądał, podczas wycieczek do Hamburga, bo akurat w Harburgu się zazwyczaj przesiadam. Unikam wtedy zatłoczonego i strasznie meczącego dla mnie dworca głównego.

W Harburgu możecie się przesiąść w kolejkę miejską SBahn. I dojechać np. do Sternschanze, skąd macie w zasięgu 15 minut spaceru stadion St. Pauli na Millerntor i ogród Planten Und Blomem. A także zagłębie wegańskie na pograniczu Sternschanze i St. Pauli. Są to raczej biedne dzielnice, chociaż St. Pauli podlega obecnie, niestety, gentryfikacji. Trochę przypomina mi to proces jaki przechodziła warszawska Praga. Znamienne, że od jakiegoś czasu pojawiły się plakaty akcji przeciwko drożyźnie czynszowej. Plakaty są w kilku językach, w tym po polsku.

Share

Prysznicobus dla bezdomnych w Hamburgu

5 grudnia prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier odznaczył Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec piętnaście osób, za “tworzenie sposobów wyjścia z ubóstwa” w Niemczech i na świecie, przede wszystkim pomagającym na różne sposoby bezdomnym, poprzez opiekę medyczną, wsparcie edukacyjne, żywnościowe i finansowe.
Warto dodać, ze Order Zasługi jest jedynym odznaczeniem nadawanym przez niemieckie władze federalne a poszczególne landy mają swoje własne odznczenia, z wyjatkiem Bremy i Hamburga
Wśród odznaczonych jest twórca autobusu kąpielowego dla bezdomnych w Hamburgu Dominik Bloh.

Share

Wegańskie Weinachtsmarkt

Tradycyjne niemieckie Weinachtsmarkt, przynajmniej w moim rejonie Niemiec, to nie są imprezy dla wegan. Symbolem kuchni jaka tam jest oferowana, jest dla mnie wielki okrągły grill z Buchholtz, z dziesięcioma różnymi rodzajami wursztu. Ale z drugiej strony taki obraz niemieckich zwyczajów żywieniowych jest niepełny i stereotypowy. Blisko połowa Niemców ogranicza mięso w diecie, a w 2019 kiedy przyjechałem do Niemiec, byłem zszokowany dostępnością wegańskich produktów w małym miasteczku na zadupiu i wielkością oferty.
Więc i wegański Weinachtsmarkt był kolejnym krokiem w rozwoju rynku wegańskiego w Niemczech. Wegańskie Targi Bożonarodzeniowe odbędą się w tym roku w Niemczech co najmniej w ośmiu lokacjach, w Kolonii, Duisburgu, Heidelbergu, Berlinie, Osnabruck, Stuttgarcie. na St. Pauli w Hamburgu (tam się wybieram za tydzień, St. Pauli wiec może być ciekawie), Zamku Namyde w Argenach (w starym XIV wiecznym zamku!), targi trwają z reguły jeden-dwa dni.

Share

Strony