U nas w Niemcach

Klasowa kontrola biletów

Do Hamburga jeżdżę co kilka tygodni i spośród różnych atrakcji pamiętam oddziały prewencji na stacjach S- i U- Bahny, w dniu derbów Hamburga ale nie kontrolerów biletowych. Zdaniem t-online.de, jednego z największych niemieckich portali (coś jak onet) informacyjnych, zdarzają się całe grupy, nierzadko agresywnych kotrolerów na przystankach i dworcach, szczególnie w biedniejszych dzielnicach Hamburga
Heike Sudmann z Die Linke, posłanka do parlamentu krajowego w Hamburgu, krytykuje

Share

Pierwszy bezmięsny w Dreznie

W sobotę 7 stycznia w na Bischofsweg w drezdeńskiej dzielnicy Neustadt został otwarty pierwszy w Saksonii w południowo-wschodnich Niemczech,, sklep bez-mięsny “Die Vegane Fleischerei”, otwarty przez czterech wspólników.
„Die Vegane Fleischerei” podaje, że 70 procent sprzedawanych przez produktów produkuje samodzielnie, a pozostałe 30 procent kupuje na zewnątrz, głownie wegański ser.

Share

Plaga Nutrii w Hamburgu

Harburg Ratusz. Zamknięte stare wejście do metra

Nutria jest gatunkiem rodzimym dla Ameryki południowej. W Europie ich dzika populacja wywodzi się od zwierząt z hodowli futerkowych. Są gatunkiem inwazyjnym. Jeśli nie w całej Europie to na pewno w Hamburgu.
Mieszkańcy Hamburga skarzą się na plagę dzikich nutrii, szczególnie w południowej części miasta, dzielnicach Bergedorf i Harburg. Będę się uważniej rozglądał, podczas wycieczek do Hamburga, bo akurat w Harburgu się zazwyczaj przesiadam. Unikam wtedy zatłoczonego i strasznie meczącego dla mnie dworca głównego.

W Harburgu możecie się przesiąść w kolejkę miejską SBahn. I dojechać np. do Sternschanze, skąd macie w zasięgu 15 minut spaceru stadion St. Pauli na Millerntor i ogród Planten Und Blomem. A także zagłębie wegańskie na pograniczu Sternschanze i St. Pauli. Są to raczej biedne dzielnice, chociaż St. Pauli podlega obecnie, niestety, gentryfikacji. Trochę przypomina mi to proces jaki przechodziła warszawska Praga. Znamienne, że od jakiegoś czasu pojawiły się plakaty akcji przeciwko drożyźnie czynszowej. Plakaty są w kilku językach, w tym po polsku.

Share

Prysznicobus dla bezdomnych w Hamburgu

5 grudnia prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier odznaczył Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec piętnaście osób, za “tworzenie sposobów wyjścia z ubóstwa” w Niemczech i na świecie, przede wszystkim pomagającym na różne sposoby bezdomnym, poprzez opiekę medyczną, wsparcie edukacyjne, żywnościowe i finansowe.
Warto dodać, ze Order Zasługi jest jedynym odznaczeniem nadawanym przez niemieckie władze federalne a poszczególne landy mają swoje własne odznczenia, z wyjatkiem Bremy i Hamburga
Wśród odznaczonych jest twórca autobusu kąpielowego dla bezdomnych w Hamburgu Dominik Bloh.

Share

Wegańskie Weinachtsmarkt

Tradycyjne niemieckie Weinachtsmarkt, przynajmniej w moim rejonie Niemiec, to nie są imprezy dla wegan. Symbolem kuchni jaka tam jest oferowana, jest dla mnie wielki okrągły grill z Buchholtz, z dziesięcioma różnymi rodzajami wursztu. Ale z drugiej strony taki obraz niemieckich zwyczajów żywieniowych jest niepełny i stereotypowy. Blisko połowa Niemców ogranicza mięso w diecie, a w 2019 kiedy przyjechałem do Niemiec, byłem zszokowany dostępnością wegańskich produktów w małym miasteczku na zadupiu i wielkością oferty.
Więc i wegański Weinachtsmarkt był kolejnym krokiem w rozwoju rynku wegańskiego w Niemczech. Wegańskie Targi Bożonarodzeniowe odbędą się w tym roku w Niemczech co najmniej w ośmiu lokacjach, w Kolonii, Duisburgu, Heidelbergu, Berlinie, Osnabruck, Stuttgarcie. na St. Pauli w Hamburgu (tam się wybieram za tydzień, St. Pauli wiec może być ciekawie), Zamku Namyde w Argenach (w starym XIV wiecznym zamku!), targi trwają z reguły jeden-dwa dni.

Share

Wegańska Dominos Pizza

Domino’s Pizza wprowadzi z okazji Veganuary 2023 pierwszą w Niemczech fast foodową wegańską pizzę z jackfruitem. Będzie to kolejny po Hiszpanii, Australii i Wlk. Brytanii rynek na którym sieć, w krótkim czasie, wprowadza do swojej oferty wegańską pizzę.

Share

Przeciwko zielonemu ładowi za bezpieczeństwem żywnościowym

Holger Hennies, wiceprzewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Rolników skrytykował podczas manifestacji 25 listopada w Dolnej Saksonii europejski Zielony Ład i zakaz stosowania pestycydów na obszarach chronionych, które jego zdaniem zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu Europy.
Stwierdził też, ze ograniczenia narzucane przez komisję Europejską doprowadzą do zlikwidowania rolnictwa w Niemczech i nazwał je neokolonializmem.

Share

Landlord przegrał w sądzie z lokatorami

We Frankfurcie właściciel kilku mieszkań w jednym budynku odciął lokatorom gaz i ciepłą wodę z powodu, jak twierdzi, kryzysu energetycznego. I... chcąc chronić swoich lokatorów przed podwyżkami cen gazu.
Zdaniem właściciela mieszkania w kuchni nie jest potrzebna ciepła woda a poza tym w umowie najmu nie było zastrzeżone, że w mieszkaniu ma być ciepła woda, a zimą lokatorzy mogą ogrzewać się grzejnikami elektrycznymi.
Do tego momentu historia mogłaby wydarzyć się w Polsce.

Share

Bilet 9 euro w praktyce

O bilecie 9 ojro zdaje się jest całkiem sporo (i o dziwo sensownie) w polskich mediach więc tylko dla uporządkowania trochę podstawowych informacji.

Share

Strony